İPF’de Halsizlik, Öksürük Gibi Şikayetler Nasıl Hafifletilir?

Prof. Dr. İsmail Hanta

İPF’de Halsizlik, Öksürük Gibi Şikayetler Nasıl Hafifletilir?

İPF Hastalarının Şikayetleri Nasıl Hafifletilir?

İdiyopatik Pulmoner Fibrozis hastalarının en önemli şikayetleri kuru öksürük, hareketle daha da belirginleşen nefes darlığı ve bununla ilişkili çabuk yorulma ve halsizliktir. İPF hastalarında hastalığın ilerlemesini durdurmak ve bu şikayetlerini rahatlatmak için kullanılan akciğer sertleşmesini yavaşlatan (antifibrotik) ilaçlar dışında hastaların doğru ve uygun şekilde beslenmesi oldukça önemlidir.

İPF hastaları nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk için akciğer rehabilitasyon programı ile güvenli bir şekilde egzersiz yaparak hareket kapasitelerini artırabilir. Akciğer rehabilitasyon ile bu konuda deneyimli bir eğitmen eşliğinde nefes alma teknikleri, solunum ve vücut kas gücünü artıracak egzersiz programları ile bu şikayetlerinin hafifletilmesi ve hastanın kendisini daha iyi hissetmesi mümkündür. İPF hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, nefes darlığı hissi azalır.

İPF hastalarında zaman zaman akciğer damar basınç yüksekliği de hastalığa eşlik edebilir ve var olan nefes darlığını daha da artırabilir, bu durum varlığında ek tedaviler düşünülebilir.

Genellikle kuru vasıflı olan öksürük şikayeti İPF hastalarında önemli diğer bir şikayettir. Öksürük giderici ilaçlar bu amaçla denenebilir. Yine öksürüğe neden olabilecek ve İPF hastalarında sıklıkla eşlik eden reflü varlığı ortaya konursa gerekli ilaçlar hastaya önerilebilir.

M-TR-00001830

Söylemler hekimin uzman görüşüne dayanmaktadır.

  • Doç. Dr. Nesrin Öcal
    İPF'de Destek Tedavileri Nelerdir?
  • Prof. Dr. Neşe Dursunoğlu
    Sevdiğim Birinin İPF İle İlgili Şikayetlerini Yönetmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?