İPF Nasıl Bir Hastalıktır? Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?

Prof. Dr. Züleyha Bingöl

İPF Nasıl Bir Hastalıktır? Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?

İPF Nasıl Bir Hastalıktır/Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır? Yaşam Süresini Nasıl Etkiler? Yaşam Kalitesi Nasıl Etkilenir? Seyri Nasıldır?

İdiyopatik Pulmoner Fibrozis diğer adıyla akciğer sertleşmesi akciğerleri tutan kronik ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın en önemli belirtileri kuru öksürük, nefes darlığı ve fiziksel aktivitelerde kısıtlılıktır. Hastalığın başlangıcında ortaya çıkan şikayetlerse inatçı öksürük ve egzersiz sırasında nefes darlığıdır.

Hastalık ilerledikçe hastalar günlük yaşamını sürdürmek için gerekli faaliyetlerde bile nefes darlığı yaşayabilirler. Bu durum hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Pek çok İPF hastası özellikle inatçı öksürükler nedeniyle topluluk içinde bulunmaktan rahatsızlık duymaktadır ve kendilerine sosyal izolasyon uygulamaktadır. Bu nedenle depresyon ve kaygı bozukluklarına İPF hastalarında sık rastlanılmaktadır.

Akciğer sertleşmesi yani İPF bazı hastalarda yavaş seyirli olabilir ancak çoğu hastada nefes darlığı hızla ilerleyerek hastayı solunum yetmezliğine sokabilir. Akciğer sertleşmesi pek çok kanser hastalığından daha agresif seyirli olabilir. Maalesef günümüzde hastalığı ortadan kaldıran, kür sağlayan bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalığın erken tanınması son derece önemlidir. Erken tanı konulduğu takdirde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılıp solunum yetersizliği geciktirilebilir. Doğru tedavi yaklaşımları ile hastaların şikayetleri azaltılıp yaşam kalitesi iyileştirilebilir.

M-TR-00002787

Söylemler hekimin uzman görüşüne dayanmaktadır.

  • Prof. Dr. Nigar Gülfer Okumuş
    Tedavi İle İlgili Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Prof. Dr. Önder Öztürk
    Akciğerler Nasıl Çalışır?