Tedavi İle İlgili Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prof. Dr. Nigar Gülfer Okumuş

Tedavi İle İlgili Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedaviler İle İlgili Yan Etkiler Neler Olabilir? Bir Yan Etki İle Karşılaşıldığında Neler Yapılmalıdır? İlacımı Kullanmayı Unuttum. Ne Yapmalıyım?

İPF, ömür boyu tedavi gereksinimi olan kronik bir hastalıktır. Mevcut tedaviler ile yaşam kalitesi anlamlı derecede arttırılabilmektedir. Her tedavide olduğu gibi İPF tedavisinde kullanılan ilaçlar kaynaklı yan etkiler ile karşılaşılabilir. Sıklıkları her ilaç ve kişide aynı olmamakla birlikte genelde görülen yan etkiler; ishal, mide bulantısı, kilo kaybı, döküntü, kanamaya eğilim, yorgunluk, iştah azalması ve karın ağrısıdır. Bu yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşmanız durumunda derhal sizi takip eden göğüs hastalıkları uzmanı hekiminiz ile iletişime geçin ve kendisi ile yaşadıklarınızı hiçbir ayrıntı atlamadan paylaşın. Bu yan etkiler yönetilebilir yan etkiler olup genellikle tedavinizin değişikliğine sebep olmamaktadır. Tedavinizde kullanacağınız bazı ilaçların bilinen ve yaygın olarak görülen yan etkileri konusunda hekiminiz tedavinizi reçete ederken bilgilendirme yapacaktır.

İlacınızı kullanmayı unuttuğunuz zaman paniğe kapılmayın ve hatırladığınız zaman ilacınızı alınız. Unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz ilaç kullanmayınız ve doktorunuzun size reçetelediği günlük dozun üzerinde ilaç kullanmayınız. Kullanmanız gerekenden daha fazla tedavi ilacınızı aldıysanız bu konuyu hemen doktorunuza danışınız.

Unutmayın ki İPF ömür boyu ilaç kullanımını gerektiren kronik bir hastalıktır. Yaşam kaliteniz, tedavinize ve hekiminizin yönlendirmelerine uyumunuz ile daha da artacaktır.

M-TR-00002786

Söylemler hekimin uzman görüşüne dayanmaktadır.

  • Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya
    İPF Hasta Yolculuğunda Hastalara Hangi Testi Ne İçin Yapıyoruz?
  • Prof. Dr. Züleyha Bingöl
    İPF Nasıl Bir Hastalıktır? Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?